Мікропроцесори. Призначення, склад, характеристики.
Мікропроцесор - головний обчислювальний елемент комп'ютера, його В«серцеВ».
На перший погляд, процесор - просто вирощений за спеціальною технологією кристал кремнію. Процесор містить в собі безліч окремих елементів - транзисторів, які в сукупності і наділяють комп'ютер здатністю В«думатиВ». Точніше, обчислювати, виробляючи певні математичні операції з числами, в які перетвориться будь-яка надходить в комп'ютер інформація. Безумовно, один транзистор ніяких особливих обчислень виробити не може. Єдине, на що здатний цей електронний перемикач - це пропустити сигнал далі або затримати його. Наявність сигналу дає логічну одиницю (так); його відсутність - логічний ж нуль (немає).
Кожен процесор містить у собі мільйони транзисторів, але і самих процесорів для роботи комп'ютера потрібно чимало. Крім центрального процесора, який у всьому світі прийнято позначати абревіатурою CPU (Central Processor Unit), схожими мікросхемами обладнана практично кожна комп'ютерна В«залізякаВ».
Процесор - це не просто збіговисько транзисторів, а ціла система безлічі важливих пристроїв. На будь-якому процесорному кристалі знаходяться:
Склад мікропроцесора
Власне процесор, головне обчислювальний пристрій, що складається з мільйонів логічних елементів - транзисторів.
Співпроцесор - спеціальний блок для операцій з В«плаваючою крапкоюВ» (або комою). Застосовується для особливо точних і складних розрахунків, а також для роботи з рядом - графічних програм.
Кеш-пам'ять першого рівня - невелика (кілька десятків кілобайт) надшвидка пам'ять, призначена для зберігання проміжних результатів обчислень.
Кеш-пам'ять другого рівня - ця пам'ять трохи повільніше, зате більше - від 128 кілобайт до 2 Мб.
Всі ці пристрої розміщуються на кристалі площею не більше 4-6 квадратних сантиметрів.
Арифметико-логічний пристрій - частина процесора, яка виконує команди.
Пристрій управління - частина процесора, що виконує функції керування пристроями.
Основні характеристики
Тактова частота . Найважливіший показник, що визначає швидкість роботи процесора. Тактова частота, вимірювана в мегагерцах (МГц) і гігагерцах (ГГц), позначає лише ту кількість циклів, які скоює працюючий процесор за одиницю часу (секунду).
Розрядність процесора . Якщо тактову частоту процесора можна уподібнити швидкості течії води в річці, то розрядність процесора - ширину її русла. Зрозуміло, що процесор зі вдвічі більшою розрядністю може В«заковтнутиВ» вдвічі більше даних в одиницю часу - В тому випадку, звичайно, якщо це дозволяє зробити спеціально оптимізоване програмне забезпечення.
Розмір кеш-пам'яті . У цю вбудовану пам'ять процесор поміщає всі часто використовувані дані, щоб не звертатися щоразу - до більш повільної оперативної пам'яті і жорсткого диска.
Кеш-пам'ять в процесорі є двох видів. Найшвидша - кеш-пам'ять першого рівня (32 кб у процесорів Intel і до 128 кб - в останніх моделях AMD ).
Існує ще трохи менш швидка, але зате більш об'ємна кеш-пам'ять другого рівня - і саме її об'ємом відрізняються різні модифікації процесорів. Так, в сімействі Intel самий В«багатийВ» кеш-пам'яттю - потужний Хеоn (2 Мб). У нових моделей Pentium 4 і в Athlon розмір кеша другого рівня становить 512 кб. В новітніх моделях планується збільшити його обсяг до 1 Мб
Тип ядра і технологія виробництва . Технологія визначається товщиною мінімальних елементів процесора, - чим більш В«тонкоїВ» стає технологія, тим більше транзисторів може вміститися на кристалі. Крім цього, перехід на нову технологію допомагає знизити енергоспоживання і тепловиділення процесора, що дуже важливо для його стабільної роботи.
Перехід на нову технологію, як правило, тягне за собою і зміну процесорного В«ядраВ»
Частота системної шини . Шиною називається та апаратна магістраль, по якій переміщаються від пристрою до пристрою дані. Чим вище частота шини, тим більше даних надходить за одиницю часу до процесора.
Частота системної шини прямо пов'язана і з частотою самого процесора через так званий В«коефіцієнт множенняВ». Процесорна частота - це і є частота системної шини, помножена процесором на якусь закладену в ньому величину.
Додаткові можливості . Більшість сучасних процесорів оснащені також рядом ексклюзивних можливостей, які впливають на швидкість обробки інформації. У їх числі можна назвати спеціальні системи В«Мультимедійних командВ», призначених для оптимізації роботи з графікою, відео і звуком. Наприклад, процесори Intel оснащені системою команд SSE і SSE 2, а процесори від AMD - аналогічним набором команд 3DNow!
Одним з найцікавіших нововведень в нових процесорах Intel (починаючи з Pentium 4) стала функція HyperThreading, що дозволяє процесору працювати з двома потоками даних одночасно. Звичайно, навіть оснащений HyperThreading процесор не буде працювати В«за двох В», проте приріст швидкості в 10-20 відсотків отримати цілком реально